Γερμανικά

Hμερολόγιο Χριστουγέννων(adventskalender)

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε ένα γερμανικό χριστουγεννιάτικο ημερολόγιο (Adventskalender) με 24 "πορτίτσες" (μια για κάθε μέρα μέχρι τα Χριστούγεννα), που κρύβει μια έκπληξη για τους μαθητές και όσους θελουν να μάθουν κατι για τα Χριστούγεννα στη Γερμανία!

Κάθε μέρα και μια μικρή πόρτα! Καλή διασκέδαση!!

Πρόγραμμα eTwinning στο σχολείο μας

"Πρόγραμμα eTwinning στο σχολείο μας"

Με χαρά σας ανακοινώνουμε οτι το σχολείο μας συμμετείχε σε πρόγραμμα eTwinning με τους μαθητές που παρακολουθούν γερμανικά στη Β' Γυμνασίου. Το eTwinning είναι μια ευρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Eυρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα με τίτλο "Καλά Χριστούγεννα απο όλο τον κόσμο" συμμετείχαν 29 σχολεία της Ευρώπης απο τις εξής χώρες: Πολωνία, Γαλλία, Γερμανία, Τσεχία, Σλοβακία, Κροατία, Δανία, Ολλανδία και Τουρκία. Πρόκειται για σχολεία στα οποία διδάσκεται η γερμανική σαν δεύτερη ξένη γλώσσα. Απο την Ελλάδα συμμετοχή είχε το δικό μας σχολείο, το Γυμνάσιο Στυλίδας. Οι μαθητές του σχολείου μας κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικες κάρτες με ευχές στα γερμανικά, τις οποίες έστειλαν στα σχολεία συνεργασίας - που προαναφέρθηκαν - στην Ευρώπη. Οι κάρτες των μαθητών του Γυμνασίου μας ταξίδεψαν έτσι σε όλη την Ευρώπη όπως και οι χριστουγεννιάτικες κάρτες που έστειλαν τα σχολεία αυτά σε εμάς! Υπεύθυνη προγράμματος ήταν η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κα. Τσαπάρα Ξανθή.

Οι μαθητές:
Αλιμετάι Πελιβάν