ΑρχικήΔραστηριότητεςΕκδρομέςΑ΄ Γυμνασίου - Αστεροσχολείο Υπάτης

Α΄ Γυμνασίου - Αστεροσχολείο Υπάτης

Στις 22/2/2013 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ τάξης του σχολείου μας στο Αστεροσχολείο Υπάτης. Τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση για το ηλιακό σύστημα, που περιλάμβανε και την προβολή βίντεο από τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό. Επίσης στο αστροθέατρο, ένα μικρό πλανητάριο 50 θέσεων που διαθέτει ημισφαιρική οθόνη και ειδικό προβολικό πλανηταριακό σύστημα τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια παρουσίαση για τις κινήσεις της γης και την εναλλαγή των εποχών .

Στη συνέχεια ακολούθησε επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο Υπάτης όπου οι μαθητέςείδαν εκθέματα από τη Ρωμαϊκή και Βυζαντινή περίοδο της Φθιώτιδας.

Συνοδοί καθηγητές:

1. Βουλτσίδου Δήμητρα
  2. Παπαντωνίου Γεωργία
  3. Τσινικοσμάογλου Τηλέμαχος

Ακολουθεί αναφορά στο αστεροσχολείο από την επίσημη ιστοσελίδα: http://www.asterosxoleio.gr/

Το Αστεροσχολείο

Μια καινοτόμος εκπαιδευτική δράση για τη μελέτη και διάδοση της επιστήμης της Αστρονομίας.

Το "Κακογιάννειο Αστεροσχολείο Υπάτης" είναι τμήμα ΕΚΦΕ Νομού Φθιώτιδας, με αντικείμενο την διάδοση της επιστήμης της Αστρονομίας.

Οι εγκαταστάσεις του περιλαμβάνουν:
Αμφιθέατρο «Ειρήνης Κακογιάννη»

Στο αμφιθέατρο πραγματοποιούνται παρουσιάσεις - διαλέξεις - εκδηλώσεις  και είναι χωρητικότητας 70 θέσεων.

Αστροθέατρο «Σταύρου Κακογιάννη»

Το αστροθέατρο είναι ένα μικρό πλανητάριο 50 θέσεων και διαθέτει ημισφαιρική οθόνη διαμέτρου 5,5 m και προβολικό πλανηταριακό σύστημα STARLAB.

Αστεροσκοπείο

Το Αστεροσκοπείο μας είναι εξοπλισμένο με τηλεσκόπιο  plane wave CDK  17 ιντσών.