ΑρχικήΔραστηριότητεςΕκδρομέςΓ Γυμνασίου - ΚΠΕ Στυλίδας (II)

Γ Γυμνασίου - ΚΠΕ Στυλίδας (II)

Η τάξη Γ του Γυμνασίου μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της πόλης μας την Τρίτη, 10-04-2013. Οι μαθητές συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Μαλιακός, ένας ξεχωριστός θαλλασσότοπος», το οποίο περιελάμβανε μία πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση για τον Μαλιακό κόλπο στην αίθουσα προβολών αλλά και εξωτερικές μετρήσεις και παρατηρήσεις. Αφού παρακολούθησαν στο σύνολό τους την προβολή, οι μαθητές πήραν δυνάμεις με το κουλούρι Θεσσαλονίκης που τους μοιράστηκε από τους υπευθύνους του ΚΠΕ και ξεκίνησαν για την Βασιλική, παραθαλάσσια περιοχή μεταξύ Στυλίδας και Αγίας Μαρίνας. Με φορητά στερεοσκόπια, μεγεθυντικούς φακούς και συσκευές μετρήσεων, πειραματίστηκαν με την καθοδήγηση των υπευθύνων δίπλα από τη θάλασσα.

Ευχαριστούμε θερμά τους συναδέλφους στο ΚΠΕ Στυλίδας.