ΑρχικήΔραστηριότητεςΕκδρομέςΕκπαιδευτική επίσκεψη στην ΕΖΑ

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην ΕΖΑ

Την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2017, η Β' Γυμνασίου πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο εργοστάσιο της Ελληνικής  Ζυθοποιίας "ΕΖΑ"  στην Αταλάντη του Νομού Φθιώτιδας.

Στις σύγχρονες παραγωγικές εγκαταστάσεις της ΕΖΑ οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να ξεναγηθούν και να δουν απο κοντά μια σύγχρονη, πλήρως καθετοποιημένη μονάδα παραγωγής και εμφιάλωσης.

Οι άνθρωποι της "ΕΖΑ" μας υποδέχτηκαν σε μια αίθουσα, ιδιαίτερης ομορφιάς με εντονο το βιομηχανικό στοιχείο, με κεράσματα, μπισκοτάκια και αναψυκτικά δικής τους παραγωγής.Στην συνέχεια έγινε παρουσίαση και προβολή της διαδικασίας παραγωγής της μπύρας απο τις πρώτες ύλες έως την διανομή της. Ακολούθησε ξενάγηση σε όλους τους χώρους του εργοστασίου.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για όλη την γραμμή παραγωγής άλλα και για το ανθρώπινο δυναμικο και τον ρόλο του και η εμπειρία τους θα αποτελέσει πηγή ιδεών για τις εργασίες τους στο μάθημα της Τεχνολογίας.