Γ Γυμνασίου - Βουλή

Την Τετάρτη 28/11/2012 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων με τη συμμετοχή 40 μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου. Αρχηγός της εκδρομής ήταν ο κύριος Κωστορρίζος Αντώνης, με συνοδούς καθηγήτριες τις κυρίες Σαΐτη Εύα, Καψάλη Αλεξάνδρα και Τάσση Παρασκευή.

Η αναχώρηση έγινε στις 8:30 από το χώρο του Γυμνασίου και στο δρόμο κάναμε στάση σε σταθμό στην εθνική οδό. Στις 12:00 ακριβώς είχαμε ήδη φτάσει στην Πλατεία Συντάγματος, όπου και προλάβαμε να παρακολουθήσουμε την αλλαγή φρουράς στο μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη. Οι φωτογραφικές μηχανές πήραν φωτιά?. Μέχρι που μας κάλεσε ο κ. Κωστορρίζος για την επίσκεψή μας στη Βουλή.

Κατά την είσοδο στη Βουλή έγινε έλεγχος στις τσάντες και με τη συνοδεία και καθοδήγηση μιας κυρίας της ασφάλειας της Βουλής, πραγματοποιήθηκε η ξενάγησή μας στο χώρο από υπάλληλο ? ξεναγό της Βουλής. Προβλήθηκε εισαγωγικό βίντεο για την ιστορία του κτιρίου με ερωταποκρίσεις (μπράβο στο Γιώργο Ζ. μας έβγαλε ασπροπρόσωπους?) και μετά περιήγηση στον εκθεσιακό χώρο της βουλής με προσωπικά αντικείμενα επιφανών πολιτικών και σημαντικά έγγραφα. Είχαμε την τύχη να μην πραγματοποιείται συνεδρίαση των βουλευτών όποτε και επισκεφτήκαμε την αίθουσα των συνεδριάσεων. Καθίσαμε στα έδρανα των βουλευτών και ενημερωθήκαμε για τη διαδικασία των συνεδριάσεων.

2:00 μ.μ. φτάσαμε σε μεγάλο εμπορικό κέντρο στο Μαρούσι όπου για δυο ώρες μπορούσαμε να χαλαρώσουμε με βόλτες, φαγητό και ψώνια ? Στο ραντεβού για αναχώρηση ήμασταν όλοι παρόντες χωρίς μεγάλες καθυστερήσεις. Με μία μισάωρη στάση σε σταθμό στην εθνική οδό, επιστρέψαμε στα σπίτια μας γύρω στις 7:30 μ.μ.

Να ευχαριστήσουμε τους μαθητές για την άψογη συμπεριφορά, τους συνοδούς καθηγητές για την πολύ καλή επικοινωνία και τον οδηγό της εκδρομής για τη σωστή συνεργασία.

Ήταν μια ήρεμη εκδρομή με εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα!!!!