ΑρχικήΔραστηριότητεςΕκδρομέςΓ Γυμνασίου - ΚΠΕ Στυλίδας

Γ Γυμνασίου - ΚΠΕ Στυλίδας

Την Τετάρτη 19 Δεκέμβρη η Γ τάξη του Γυμνασίου μας επικέφτηκε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Στυλίδας με αρχηγό της επίσκεψης τον Κ. Θανάση Καραθεόδωρο και συνοδούς καθηγητές τους:

• Δήμητρα Βουλτσίδου
  • Θανάση Καλαμάρα
  • Αλεξάνδρα Καψάλη και
  • Τάσση Παρασκευή.

Στα πλαίσια του νέου μαθήματος του Πιλοτικού Γυμνασίου «Τοπική Ιστορία» που διδάσκει η καθηγήτρια κ. Βουλτσίδου Δήμητρα, οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές τους παρακολούθησαν προβολή με θέμα «Γεωπεριβαλλοντικά και Γεωμυθολογικά μονοπατια».Με την ευκαιρία της επίσκεψης οι υπεύθυνοι του ΚΠΕ οργάνωσαν και δύο εργαστηριακά μαθήματα για τους μαθητές, το ένα σχετικό με τη γεωλογία όπου είδαν πραγματικά πετρώματα, ορυκτά και απολιθώματα και παρατήρησαν τις διαφορές τους, και το δεύτερο σχετικό με τη βιολογία, όπου οι μαθητές παρατήρησαν μέσα από τα μικροσκόπια διάφορους οργανισμούς.

Στο πνεύμα των ημερών προσφέρθηκαν κουραμπιέδες, οι μαθητές κρέμασαν καρτελάκια με ευχές στο χριστουγεννιάτικο δέντρο και τους δόθηκε από ένα στυλό και ένα καπέλο ως αναμνηστικό της επίσκεψης.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του ΚΠΕ για τη ζεστή φιλοξενία και τους ευχόμαστε καλή και δημιουργική στο έργο τους νέα χρονιά!!!