ΑρχικήΔραστηριότητεςΕκδρομέςΓ Γυμνασίου - Πινακοθήκη Λαμίας

Γ Γυμνασίου - Πινακοθήκη Λαμίας

Την Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2013 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ΄ Γυμνασίου στην Πινακοθήκη Λαμίας «Αλέκος Κοντόπουλος». Αφορμή στάθηκε η έκθεση ζωγραφικής της καθηγήτριας εικαστικών του σχολειού μας κ. Στέλλας Μαντοπούλου, που φιλοξενούνταν εκείνο το διάστημα στους χώρους της Πινακοθήκης. Οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγήτριές τους, κ. Αλεξάνδρα Καψάλη και Κατερίνα Κοτζιάμπαση, είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα έργα της κ. Μαντοπούλου, αλλά και να ξεναγηθούν από την ίδια στο χώρο της πινακοθήκης και στις μόνιμες εκθέσεις, μιας εκ των οποίων και του Λαμιώτη «ποιητή ζωγράφου», Αλέκου Κοντόπουλου.

Να δώσουμε συγχαρητήρια στην κ. Στέλλα Μαντοπούλου για το υπέροχο αποτέλεσμα της όλης της προσπάθειας και ας ευχηθούμε να υπάρχουν παρόμοιες προσπάθειες στον τόπο μας, οι οποίες συμβάλλουν στην πολιτιστική και πνευματική ανάταση των ανθρώπων.

«Μέσα από τον περίπατο του μυαλού και της ψυχής μας στον κόσμο της Τέχνης και συγκεκριμένα της Ζωγραφικής κατανοήσαμε πως χάρη στην προσπάθεια αιώνων των εικαστικών καλλιτεχνών να διεκδικήσουν το δικαίωμα στην ελευθερία της έκφρασης, μπορούμε σήμερα να μιλάμε για έργα απόλυτα εξπρεσιονιστικά και συναισθηματικά ελεύθερα, που μας διδάσκουν το σημαντικότερο: Είμαστε όντα με ψυχή και νου ελεύθερο να εκφράσουμε την ομορφιά και το μεγαλείο της ύπαρξής μας με χιλιάδες τρόπους. Φτάνει μόνο να ψάξουμε να βρούμε αυτό το κάτι που εκφράζει τον καθένα μας. Αυτό που μας κάνει να αισθανόμαστε μοναδικοί, γιατί αυτό είμαστε. Έτσι θα κατακτήσουμε και τις πιο ψηλές κορυφές. Έτσι θα δημιουργούμε μόνο ομορφιά μέσα μας και γύρω μας. Ως άνθρωποι ας κοιτάμε πάντα ψηλά?»

Στ. Μαντοπούλου

Διαβάστε εδώ την αναφορά στη ζωή και το έργο του Αλέκου Κοντόπουλου, που γίνεται στην ιστοσελίδα της Δημοτικής Πινακοθήκης Λαμίας.