Την Πέμπτη 7/3/2024, οι μαθητές του Γυμνασίου Στυλίδας θα παρακολουθήσουν τις πρωινές ώρες ομιλία σχετικά με το κάπνισμα στην εφηβική ηλικία.

Η σημερινή εκδήλωση, είναι αποτέλεσμα της ανησυχίας των γονιών για την κακή αυτή συνήθεια του καπνίσματος. Νιώθοντας αυτή την ανάγκη για ενημέρωση των μαθητών, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου, είναι ο βασικός διοργανωτής της εκδήλωσης.

Οι περισσότεροι άνθρωποι που γίνονται καπνιστές αρχίζουν το κάπνισμα στην εφηβεία τους.

Η ιατρός του Κ.Υ Στυλίδας, κα. Γκολφομήτσου Μαρία, θα μιλήσει για τις σοβαρές επιπτώσεις του καπνίσματος που οδηγούν πολλές φορές στο θάνατο.

Σήμερα, 8 από τους 10 νέους καπνιστές είναι παιδιά ή έφηβοι. Γιατί? Ποιοι είναι οι λόγοι που σπρώχνουν τα παιδιά σε μια τέτοια συνήθεια; Πως μπορούν να δυναμώσουν τον εαυτό τους και να μην αρχίσουν ή να διακόψουν το κάπνισμα. Για τα παραπάνω θα μιλήσει η Κοινωνική Λειτουργός του Κ.Υ. Στυλίδας κα. Χριστοπούλου Αλέκα.

Τέλος, θα μοιραστεί μαζί μας την προσωπική της εμπειρία για το κάπνισμα η  Φιλόλογος και Σύμβουλος Σχολικής Ζωής του Γυμνασίου, κα. Ζαζά Γεωργία.