Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για ένα σημαντικό πρόγραμμα που σχεδιάζουμε να υλοποιήσουμε στο σχολείο μας και που σχετίζεται με τη σχολική διαμεσολάβηση.
Η σχολική διαμεσολάβηση είναι μια διαδικασία που βοηθά τους μαθητές να λύνουν διαφορές και προβλήματα μεταξύ τους με τη βοήθεια ενός ουδέτερου διαμεσολαβητή. Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος, σκοπεύουμε να εκπαιδεύσουμε μαθητές για να γίνουν διαμεσολαβητές, προκειμένου να βοηθήσουν συμμαθητές τους που αντιμετωπίζουν δύσκολες καταστάσεις.
Αυτό το πρόγραμμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό γιατί επιτρέπει στους μαθητές να αναπτύξουν δεξιότητες στην επίλυση συγκρούσεων, στην αντιμετώπιση του εκφοβισμού και στη δημιουργία ενός φιλικού και ασφαλούς περιβάλλοντος στο σχολείο μας. Οι μαθητές που θα συμμετάσχουν σε αυτό το πρόγραμμα θα επωφεληθούν από την ενίσχυση της αυτοπεποίθησής τους, την ανάπτυξη της επικοινωνιακής τους ικανότητας και την εξάσκηση στην αντιμετώπιση δύσκολων καταστάσεων. Ακόμη, θα είναι μια σημαντική εμπειρία που θα έχουν τη δυνατότητα να την προσθέσουν στο βιογραφικό τους.
Επίσης, η παρουσία διαμεσολαβητών στο σχολείο μας θα είναι ένα επιπλέον εργαλείο για τη διαχείριση και την πρόληψη περιστατικών εκφοβισμού, προσφέροντας ένα αίσθημα ασφάλειας σε όλους τους μαθητές μας. Στόχος μας είναι να μειωθούν τα περιστατικά σχολικού εκφοβισμού και να οικοδομηθούν σχέσεις εμπιστοσύνης.
Σας καλούμε λοιπόν να στηρίξετε αυτήν την πρωτοβουλία και να ενθαρρύνετε τα παιδιά σας να συμμετάσχουν σε αυτό το πρόγραμμα. Με τη συνεργασία μας, μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα περιβάλλον εκπαίδευσης που προάγει την αλληλοκατανόηση, τη συνεργασία και την ευημερία όλων των μαθητών μας.
Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία σας και τη στήριξή σας σε αυτήν την προσπάθεια.
Δείτε περισσότερα στην ιστοσελίδα https://diamesolavisis.gr/sxoliki-diamesolavisi/ για θέματα σχολικού εκφοβισμού.
Με εκτίμηση,
Η ομάδα του προγράμματος της σχολικής διαμεσολάβησης
Γεωργία Ζαζά
Ξανθή Ζάχου