Δράσεις του σχολείου μας για την καταπολέμηση του σχολικού εκφοβισμού

STOP BULLYING

Δράσεις του σχολείου μας για την καταπολέμηση του σχολικού εκφοβισμού

Η προστασία της ασφάλειας και της ευημερίας των μαθητών μας αποτελεί προτεραιότητα για το σχολείο μας. Με αφοσίωση στην πρόληψη και τη διαχείριση του σχολικού εκφοβισμού, διοργανώσαμε δράσεις για την παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας.

Κάθε τμήμα συμμετείχε σε μια διαδραστική παρουσίαση και συζήτηση, όπου οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις απόψεις τους, να μοιραστούν εμπειρίες και να αναζητήσουν λύσεις για τον εκφοβισμό. Επίσης, ανέδειξαν τη δημιουργικότητά τους μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ζωγράφισαν ομαδικά, δημιουργώντας έργα τέχνης που αντιπροσώπευαν τις αξίες της αλληλεγγύης και της συμπαράστασης. Επιπλέον, δημιούργησαν συνθήματα και αφίσες που διακήρυσσαν το μήνυμα της ανεκτικότητας και του αλληλοσεβασμού. Μέσα από τις δράσεις μας, οι μαθητές/τριες ανέδειξαν το δικαίωμά τους στην ασφάλεια και στην αξιοπρέπεια στο περιβάλλον του σχολείου. Με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών μας και του προσωπικού, εκφράστηκαν οι ανησυχίες τους και ενισχύθηκε η αίσθηση κοινότητας.

Στο Γυμνάσιο Στυλίδας δεσμευόμαστε να διατηρήσουμε αυτό το πνεύμα αλληλεγγύης και ανοικτής συζήτησης για το θέμα του εκφοβισμού. Με τη συνεργασία μας ως κοινότητα, μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα περιβάλλον που προάγει τον σεβασμό, την αμοιβαία κατανόηση και την ειρήνη.

Υπεύθυνες για τις δράσεις κατά του σχολικού εκφοβισμού ήταν οι εκπαιδευτικοί:

Γεωργία Ζαζά

Μαρία Βουλάγκα

Παναγιώτα Αγγελή

Για να δείτε την παρουσίαση ΕΔΩ